Croatian Makers liga
Autor: Ljiljana Kadija-Pulić, 26. 3. 2016.

Croatian Makers liga je dio projekta Croatian Makers koji je 2014. godine pokrenuo Institut za razvoj i inovativnost mladih (IRIM).
Cilj Lige je omogućiti široko uključivanje robotike, automatike i programiranja u edukaciju u osnovnoškolskom uzrastu. Svi sudionici dobit će potrebne robote na posudbu, odnosno u trajno vlasništvo.

Platforma na kojoj se odvija liga je edukacijski robot mBot (Bluetooth verzija) koja nudi vrlo jednostavan ulazak u svijet robotike, ali omogućava i naprednije korištenje.

Natjecanje je podijeljeno u dvije kategorije: 1.-5. i6.- 8. razreda osnovne škole. Natjecanja će se odvijati mjesečno, a prve discipline biti će:

• praćenje crte,
  • pronalaženje izgubljenog prijatelja i
  • izbjegavanje prepreka.

Planiramo u prvoj sezoni 2016. uključiti 50-60 škola i centara za rad s mladima. Za svrhu lige nabavljeno je 400 mBot edukacijskih robota, 5 po timu. U idućim sezonama planiramo uključiti veći broj škola i centara uz korištenje i drugih platformi.

Naša škola je jedna od odabranih i zahvaljujući profesoru Marinu Vasiljevskom koji je radno proveo praznike na radionici već smo spremni za odabir ekipa.