Pokazno terenska vježba "Požar u školi"
Autor: Ljiljana Kadija-Pulić, 18. 4. 2016.

Dana 13.04.2016. godine izvršena je pokazno-terenska vježba evakuacije i spašavanja učenika i učitelja osnovne škole Sv. Filip i Jakov, pod nazivom „Požar u školi“.

Elaborat izradila radna grupa:

1. Miroslav Andrić
2. Ivica Starčević
3. Gordana Kurtov
4. Damir Majica
5. Marin Katuša

IZVJEŠĆE O PROVEDENOJ VJEŽBI „POŽAR U ŠKOLI" - SVETI FILIP I JAKOV

Organizatori: Općina Sveti Filip i Jakov, Osnovna škola, DUZS - Područni ured za zaštitu i spašavanje Zadar.

Sudionici vježbe: Gradsko društvo Crvenog križa Biograd, Zavod za hitnu medicinu Zadarske županije, Policijska postaja Biograd na moru (MUP PU Zadarske), DVD Sv. Filip i Jakov.

Nakon vježbe u prostorijama predvorja škole je upriličen lagani domjenak, uz druženje i razgovor svih sudionika.

Dobrovoljno vatrogasno društvo Sv. Filip i Jakov je prije vježbe provelo edukaciju učenika osnovne škole od prvog do četvrtog razreda. Učitelji i učenici su upoznati sa vrstama nesreća, tko pomaže kada se nesreće dogode, postupanje u slučaju nesreće, koje brojeve hitnih službi treba znati (192, 193, 194, 112). Nakon edukacije djeca su provela postupak izlaženja iz škole do sigurnog/zbornog mjesta izvan škole sukladno Planu evakuacije i spašavanja OŠ Sv. Filip i Jakov. Ostali razredi su preko učitelja informirani o svim postupcima u slučaju nesreće, a temeljem dopisa i uputa od strane DVD-a Sv. Filip i Jakov i djelatnika Odjela preventivnih i planskih poslova PUZS Zadar.

Sama vježba je počela u 11:18 h uočavanjem dima od strane učiteljice Maje Sipina u kabinetu kemije, te njenim javljanjem o događaju službi 112 i evakuacijom razreda. Nakon toga je ravnateljica obavijestila odgovorne osobe zadužene za evakuaciju i spašavanje da oglase zvono za uzbunu i postupanje svih učitelja i učenika po planu evakuacije i spašavanja OŠ.

O događaju su obaviještene sve hitne službe, te su djelatnici policijske postaje Biograd vršili osiguranje prometnice radi sigurne i nesmetane provedbe evakuacije iz škole. Podignut je stožer civilne zaštite općine Sveti Filip i Jakov sa načelnikom Stožera Milivojem Vuletićem na čelu. (Stožer CZ Općine je slijednik Stožera zaštite i spašavanja, te su članovi Stožera kao prvi od svih Općina prošli Zakonsku obvezu obuke od strane DUZS-PUZS Zadar). Nakon provedene evakuacije, izvršena je prozivka učenika te je ustanovljeno da nedostaju dvije učenice i domar. Po dolasku DVD Sv. Filip i Jakov odgovorni u školi za provedbu evakuacije defektolog Leo Nemet je zapovjedniku DVD-a prenio da nedostaju dvije učenice i domar, te da je požar u kabinetu kemije. DVD Sv. Filip i Jakov je pristupio gašenju požara vanjskom navalom (mokra), te unutarnja navala (suhi mlaz). Opremljeni sa izolacijskim aparatima profesionalni članovi DVD-a su izvršili prvo spašavanje učenica Rine i Antee, te domara Marka, a nakon toga su pristupili akciji gašenja sa sprejevima FIRE DELETE (sprej za početno gašenje požara idealno je za tu namjenu. Hrvatski proizvod kojeg bi trebalo imati svako kućanstvo, svaki automobil ili brodica. ECO proizvod, potpuno neškodljiv i lagan za upotrebu. Poput svih ostalih sprejeva samo se protrese i odmah se gasi. Domet je do 6 metara, vrijeme pražnjenja je minimalno 20 sekundi, rok upotrebe je 5 godina i bez održavanja. Gasi požare klase A, B, C, F i uređaje pod naponom. Tako je jednostavan da s njim mogu gasiti djeca, starije osobe, invalidi, nije štetan. Upija čestice dima tako da odmah osigurava bolju vidljivost i lakše disanje.
Spašavanjem učenica i domara, isti su predani djelatnicima hitne pomoći. Učenice su nakon obrade od strane doktorice predane osoblju Crvenog križa te volonterskoj grupi osnovne škole na previjanje i saniranje ozljeda (Crveni križ grada Biograd na moru je podigao šator za tu namjenu), dok je domara zbog „težih“ ozljeda odvela hitna pomoć na bolničko liječenje. (Učenici osnovne škole su bili oduševljeni vježbom te su uživali u izvođenju od strane žurnih službi policije, hitne i vatrogasaca te crvenog križa.)
Nakon spašavanja i gašenja požara izvršena je posprema opreme vatrogasaca, a ravnateljica škole Gordana Kurtov je poslala odgovorne osobe na provjeru škole, da je provjetre te da nakon toga oglase prestanak opasnosti jednoličnim tonom školskog zvona.

Završetkom svih radnji nazočnima se obratio pročelnik PUZS Zadar, Siniša Filipović, Načelnik Općine Zoran Pelicarić te ravnateljica škole Gordana Kurtov.

Zajednički je zaključeno da je vježba uspjela, te da bi bilo dobro da se na vježbama i ostane, a da se nesreće ne događaju ili da se događaju što manje. Načelnik Pelicarić kao organizator vježbe je podijelio zahvalnice Zavodu za hitnu medicinu Zadarske županije-ravnatelju Mirku Erstiću, DVD-u Sv. Filip i Jakov-zapovjedniku Jošku Majici, Crvenom križu- Branki Kulaš (za Boru Galac koji je morao ranije napustiti vježbu), dok su predstavnici MUP-a morali na svakodnevne poslove te će im zahvalnica biti uručena naknadno.

Osim organizatora i sudionika vježbe, na istoj su prisustvovali:
ravnateljica Centra za rehabilitaciju Sv. Filip i Jakov - Valentina Cindori, Slobodan Prtenjača iz tehničke službe kao član zaštite na radu te socijalna radnica Kristina Barić. (zbog specifičnosti ustanove centra za rehabilitaciju navedena vježba je bila dobar putokaz za provedbu vježbe i u njihovoj ustanovi),
ravnatelj Crvenog križa Zadarske županije - Bore Galac,
donačelnik Općine Sveti Filip i Jakov – Marin Katuša,
zamjenica načelnika Stožera civilne zaštite Općine Sveti Filip i Jakov-Renata Batur,
voditelj odsjeka za razvoj i društvene djelatnosti Općine Sveti Filip i Jakov-Darko Mikas,
zbog spriječenosti dolaska županijskog vatrogasnog zapovjednika Željka Šoše, istoj je prisustvovao Darko Kovačević iz JVP Zadar te
predsjednik DVD-a Sukošan-Milan Ročak.

Tekst preuzet sa https://www.facebook.com/opcina.sveti?fref=ts

Foto: Adam Eškinja