150 GODINA ŠKOLSTVA

ŠKOLSKI PROJEKT

150 GODINA ŠKOLSTVA U OPĆINI SV. FILIP I JAKOV

Projektni dan je započeo u 9.00 Sv. misom u Crkvi Sv. Mihovila za sve preminule učitelje i djelatnike OŠ Sv. Filip i Jakov. Osim učitelja i djelatnika škole, svetoj misi su nazočili i načelnik Općine Sv. Filip i Jakov Igor Pedisić, direktorica TZ Općine Sv. Filip i Jakov Klara Eškinja Glavan, ravnatelj Zavičajnog muzeja Biograd Draženko Samarđžić, ravnatelj Centra za rehabilitaciju Stančić Leonardo Mikulić kao i članovi obitelji preminulih učitelja i djelatnika.

Poslije svete mise položeno je cvijeće na grobu učitelja Emila Marušića i Karmele Pelicarić Marušić u prisustvu njihove kćerke Asje Stipić. Svijeće su zapaljene i na grobovima učitelja Đurđice Vodopije, Dumine Eškinja i Vinka Brzića te na središnjem križu za učitelje i djelatnike koji nisu pokopani na filipjanskom groblju.

U 11.00 su započele radionice u OŠ Sv. Filip i Jakov.

Radionica krasopis                                                    Radionica vez

U 12.00 je otvorena izložba u Zavičajnom Muzeju Biograd. Otvorenju su prisustvovali, osim gostiju i bivši djelatnici škole. Na otvorenju su pjevali trećaši pod vodstvom učiteljice Mihovilke Prtenjače, a potom je ravnateljica škole pozdravila goste a prof. Danijela Deković je predstavila projekt i izložbu.

Projekt je nastao donacijom ljetopisa koje je donirala gospođa Asja Stipić. Ljetopise su obradili učenici koji su uključeni u rad Povijesne sekcije i Male škole glagoljice. Izložbu su postavile učenice Ana Eškinja, Ana Barbaroša, Mihaela Čudina i Danijela Bezinović uz mentorstvo D. Deković. Osim ljetopisa, izložene su Matične knjige Pučkih škola Sv. Filip i Jakov i Turanj, uđžbenici, didaktički materijal i časopisi tiskani od 1885-1945. Istog razdoblja su i ljetopisi i Matične knjige.

Tu se nalaze i osobne knjige Emila Marušića, njegove grafike, učenički radovi, ruska računaljka, fotografije (vlasništvo Asje Stipić i Marka Eškinje), Bečka diploma iz 1911. (vlasništvo Marka Eškinje), svjedođžba iz 1911. (vlasništvo Šime Bezinovića iz Turnja), dio spisa Kotarskog školskog vijeća u Zadru koji se čuvaju u Državnom arhivu u Zadru...

Kako se je to školovalo krajem 19. st. i početkom 20. st prikazala nam je glumačka družina- Dana Pedisić, Danijela Bezinović, Paško Baričić, Goran Batur, Ivan Majica i Luka Milat sa predstavom ''Koliko je dva više dva'', koju je napisao pisac Igor Eškinja Gaja. On je također i uvježbao djecu.

U ime pročelnika Ivana Šimunića izložbu je otvorio ravnatelj Srednje škole Biograd Božo Došen.

Izložba je posvećena učiteljima Emilu Marušići i Karmeli Pelicarić Marušić te je otvorena do 1.6.  2011.

U 13.00 je usljedila prezentacija radionica. Ovim danom je otvoreno obilježavanje ove godišnjice koje će završiti krajem ove godine. Za studeni je najavljeno izdavanje monografije ''150 god. školstva u Općini Sv. Filip i Jakov''- D. Deković.