preskoči na sadržaj

Osnovna škola Sveti Filip i Jakov

Login
Sigurno na internetu

POVEZNICE NA SADRŽAJ

        BROŠURA

Projekti

BROŠURA ZA RODITELJE

Priloženi dokumenti:
Brosura za roditelje.pdf

Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Anketa
Što najviše voliš jesti za marendu?








VREMENSKA PROGNOZA

vremenska prognoza

Arhiva dokumenata
Školski list 2021/2022

“BRINI O SEBI – BUDI DOBRO – proŽIVI COVID”

Osigurajmo obrok

Upisi u prvi razred

 

NATJECANJA
ŠKOLSKE NOVINE

ŠKOLSKO ZVONO

DABAR

UČENIČKA ZADRUGA

Učenička zadruga "Đardin"

UČILICA

Radio igra
SURADNICI U UČENJU

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Posjet Vranskom jezeru
Autor: Zorica Pedisić-Rota, 28. 10. 2021.

     U pratnji učiteljica Darije Brzić, Nine Poljak i Vesne Aralice, park prirode Vransko jezero obišli su učenici šestih razreda naše škole. Koliko su se  dobro proveli i koliko su toga naučili,kako o samom Vranskom jezeru, životinjama i prstenovanju ptica, slike govore više od riječi. Sve pohvale našim mladim novinarima, suradnicima našeg Školskog lista. Prikupili su mnoštvo fotografija i odradili dva intervjua; s gospođom Ivanom, našom edukatoricom i gospodinom Martinom, češkim ornitologom, koja ćete moći pročitati u našem Listu!

Zahvaljujemo svim djelatnicima parka!

 


Naučili smo i pripremili smo Vam sljedeće zanimljivosti:

Vransko jezero i okolno područje, 1999. godine proglašeno je  parkom prirode. Površina Parka je 57 km2, od čega 30,02 km2 zauzima jezero.

  • Vransko jezero je nastalo prije oko 12.000 godina, u početku kao povremena bara, a danas je najveće prirodno jezero u Hrvatskoj. Predstavlja kriptodepresiju, što znači da je površina jezera iznad, a dno ispod morske razine.
  • Zaštitni znak Parka je čaplja danguba. Pojam “dangubiti” znači ljenčariti ili zabušavati. Zapravo ova čaplja samo djeluje kao da ništa ne radi. Vrijedno cijeli dan stoji na mjestu u plićaku i strpljivo čeka da joj priđe ribica, kukac ili vodozemac. Tada naglo “oživi” i zgrabi plijen pa se opet pretvori u kip…
  • Jezero od mora dijeli vapnenački greben, na mjestima širok samo 800 metara. Kroz pukotine u grebenu morska voda ulazi u jezero, kao što i jezerska voda dolazi u more, ovisno o vodostaju. S morem u jezero ulaze i ribe, pa i prave svjetske putnice, jegulje.
  • Jezerska voda je bočata i u njoj živi preko 20 morskih i slatkovodnih vrsta ribe. Možete pretpostaviti da je ovo popularna destinacija za športski ribolov. Najveća dubina jezera je 4 metra, a ispod se nalazi do 30 metara visok sloj mulja.
  • Mlečani su u 18. stoljeću naredili spajanje močvarnog jezera i mora kanalom, kako bi iskorijenili komarce malaričare. Komaraca ovdje danas gotovo ni nema. Ipak, ulaženje morske vode dovodi do sve češće pojačane slanosti jezera što predstavlja opasnost za slatkovodni i močvarni ekosustav Parka. Danas se puno pažnje usmjerava kontroli protoka vode kroz kanal Prosika.

Još puno više od ovoga, čitajte u našem „Školskom zvonu!“

 

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju