« Svibanj 2024 »

Obilježavanje Tjedna filantropije 2022.
Autor: Zorica Pedisić-Rota, 6. 10. 2022.

Republika  Hrvatska  je 1. listopada obilježila Europski dan filantropije i zakladništva u okviru Tjedna filantropije 2022.

Središnje obilježavanje Tjedna filantropije 2022. godine  održalo se  1. listopada 2022. godine u Zadru na prostoru Dviju palača (Providurova i Kneževa palača)u organizaciji Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva i Europske zaklade za filantropiju i društveni razvoj. Učenice naše škole Jana Katalinić, Paula Vodopija, Cvita Eškinja i Lena Kadija u pratnji učiteljice Dražene Strpić i vjeroučiteljice Gabriele Vodopija prisustvovale su ovom velikom događanju.

U okviru središnjeg obilježavanja ostvareni su brojni interaktivni sadržiji usmjereni djeci i mladima kako bi ih se senzibiliziralo i usmjerilo u osvještavanje važnosti  filantropskog angažmana te važnosti njihovih osobnih doprinosa globalnim  ciljevima održivog razvoja UN-a.

Dvije aktivnosti su se provodile u sklopu središnjeg obilježavanja na kojima su sudjelovali i učenici naše škole:

*Ponovno upotrijebi, sa srcem!; (djeca su izrađivala prekrivače za beskućnike od korištenih dječjih majica te tako doprinijeli osvještavanju važnosti smanjenja siromaštva).

*Za zeleno srce Zemlje!; ( djeca su sadila biljke u lončanice koje će ukrašavati i ozeleniti škole u 15 gradova u Hrvatskoj te tako doprinijeti zaštiti okoliša i održivom razvoju).

Osim šire javnosti na događanje i u interaktivne sadržaje uključili su se polaznici (učenici i učenice) prve generacije hrvatskog modela Programa sCOOLFOOD iz Male Subotice, Draškovca, Velikog Trojstva, Velike Pisanice, Sikirevaca, Omišlja, Zadra,Sv.Filipa i Jakova, Splita i Siska (11 škola).