« Svibanj 2024 »

Naš projekt "Idemo na more!" ide na Državnu smotru
Autor: Zorica Pedisić-Rota, 19. 4. 2021.

Učiteljica Ljiljana Kadija Pulić s učenicima: Noa Galešić, Taša Rogić, Karla Colić, Leonarda Rukavina, Leonarda Marija Krklec, Korina Brzić, Marijeta Petrina, Hana Vrankulj, izradila je projekt „Idemo na More“. Pozvani su na Državnu smotru kako bi predstavile isti.

Projekt su predstavili članovima TZ Sv.Filip i Jakov i općine,  obavijestili su lokalne medije. Također, prijedlog je i izrada letaka, kao i digitalne interaktivne karte na kojoj bi bile lokacije i OPG-ovi koji su u sklopu usluge sa informacijama.

Sve pohvale i puno sreće im želimo!

Cijeli opis projekta i poveznica  nalaze se pod Opširnije.

Tema: Održivi razvoj i poduzetništvo

Cilj:

Međupredmetna tema: Održivi razvoj

B.3.2. Sudjeluju u aktivnostima koje promiču održivi razvoj u školi, lokalnoj zajednici i šire.

Međupredmetna tema: Poduzetništvo

A 3.1. Primjenjuju inovativna i kreativna rješenja

Međupredmetna tema: Građanski odgoj i obrazovanje

C.3.3. Promiču kvalitetu života u lokalnoj zajednici.

Izbor i istraživanje problema

S obzirom na novonastalu situaciju s pandemijom COVID-19 i ograničenja što se tiče putovanja, razmišljali smo o mogućnostima koje nam se nude u bližoj okolici kako bi što kvalitetnije proveli ljetne i proljetne praznike. Istraživali smo što nam se nudi kao turistička ponuda, u želji da iskoristimo situaciju i upoznamo zavičaj. Na stranicama turističke zajednice, općine Sv. Filip i Jakov, pronašli smo neke aktivnosti, ali nam se čini da bi ponuda mogla biti i bolja. Proveli smo i anketu među vršnjacima kako bi saznali što oni misle o trenutnoj turističkoj ponudi. Istraživanjem zakona, uočili smo da u Zakonu o pružanju usluga u turizmu, tu uslugu mogu, prema članku 5. pružati i škole. Uočili smo i da je ponuda usmjerena samo na ljetni period i da se, osim sajma cvijeća i božićnog sajma, ne nude nikakve aktivnosti kroz godinu. Rezultati su nas potakli na razmišljanje što i kako možemo učiniti da bi situacija bila bolja. Tako smo započeli s radom na problemu Kako poboljšati turističku ponudu u našoj općini.

Moguća rješenja problema

O problemu smo komentirali  s roditeljima i ostalim učenicima u školi. Uočili smo da nedostaje sadržaja koji bi povezali interese unutar obitelji na način da svi članovi budu zadovoljni. Kroz razgovor i oluju ideja, istakla su se neka od mogućih rješenja problema.

Predloženo je više mogućih rješenja:

• jednodnevni izleti na zanimljive lokacije u našoj općini
  • razne tematske radionice kroz godinu
  • posjet našem školskom vrtu
  • izrada interaktivne karte sa zanimljivim lokacijama
  • usluga Košarica ili Sprta

Zašto smo neka od ponuđenih rješenja smatrali manje zanimljivim:

• jednodnevni izleti kao ponuda nisu neka posebnost, odnosno sami po sebi nisu dovoljno zanimljivi
  • radionice su tematski često prilagođene samo za jedan uzrast i vremenski kratko traju
  • posjet školskom vrtu može biti kao dio neke veće ponude s obzirom da vrt još uvijek nije u cijelosti završen kako je planirano
  • interaktivna karta je samo sadržaj koji bi trebalo popratiti nekom aktivnosti

Najbolji pristup rješenju problema

Kroz raspravu i analizu ponuđenih rješenja, odlučili smo se za uslugu Košarica ili Sprta. Ova usluga bi bila ponuda naše turističke zajednice, a sadržavala bi paket aktivnosti u kojem bi interes mogli pronaći svi članovi obitelji ili pojedinci svih uzrasta, kao i grupe. U paketu bi bilo uključeno:

• obilazak zanimljivih lokacija
  • obilazak OPG-ova u našoj općini (onih koji bi se prijavili za sudjelovanje)
  • degustacija proizvoda
  • radionice ovisno o dobu godine
  • nagradne igre

Ideja je da  priča započne s radionicom izrade košara ili kako su to naši stari zvali, izradom sprte. Svatko bi na kraju radionice dobio svoju košaricu u koju bi kasnije stavljao paketiće s proizvodima koje bi dobili prilikom posjete OPG-ovima ili uratke s radionica. To bi bio jedan lijepi suvenir i uspomena na posjet našoj općini. Vodič bi na svakoj lokaciji ispričao zanimljivosti i priču vezanu za lokalitet. Jedno od mogućih mjesta za posjetiti bio bi i naš školski vrt. Posjetitelje bi mogli dočekivati i učenici koji bi posjetitelje upoznali sa sadržajem i aktivnostima koje provodimo. Na kraju bi svi sudjelovali u nagradnom kvizu s bogatim nagradama.

Usluga bi se nudila tokom cijele godine, a aktivnosti bi se prilagođavale.

Plan djelovanja

Ovaj naš projekt planiramo predstaviti članovima TZ Sv. Filip i Jakov i naše općine. S idejom ćemo upoznati i ostale nastavnike i učenike, kao i roditelje, kroz naš školski list i školsku stranicu, roditeljske sastanke, satove razrednika i prilikom obilježavanja Dana škole. Obavijestit ćemo i lokalne medije o provedenom projektu. Prijedlog je i izrada letaka, kao i digitalne interaktivne karte na kojoj bi bile lokacije i OPG-ovi koji su u sklopu usluge s informacijama.

Ostvareni rezultati

Sudjelovanje u projektu izuzetno nas je veselilo jer smo se osjećali bitno, korisno i kreativno. Istraživanjem smo puno toga naučili o temi, naučili smo međusobno komunicirati, uz argumentiranje i  poštovanje različitih stavova. Naučili smo surađivati i poticati jedni druge u onome u čemu smo dobri. Osmisli smo i naziv za naš tim; Plan G jer i dalje mislimo aktivno sudjelovati u rješavanju problema u zajednici, a možda i šire!